Od jisté doby si nemohu pomoci, aby se mi při poslechu písně Paranoid Android od Radiohead nevybavila bezkrevná tvář Marka Zuckerberga během jeho slyšení před americkým Kongresem v roce 2018. A s ní také verše z textu písně:
When I am king, you will be first against the wall.
With your opinion, which is of no consequence at all.
Pamatujete? Tehdy o nás Facebook jen sbíral data a prodával je za nejvyšší nabídku, aby mohli námezdní trollové efektivněji šířit falešné zprávy. Dnes na to můžeme vzpomínat jako na zlaté časy našich virtuálních životů.
Titulky novin jsou Facebooku opět plné a málokdy se v nich objevuje v právě lichotivém světle. Nejprve aféra s aplikací Whatsapp a podmínkami soukromí, podle kterých měla sdílet data konverzací s mateřským Facebookem; pak nedávný výpadek služeb, kdy si při zběsilém klikání na tlačítko obnovit stránku řada uživatelů poprvé uvědomila, že i jejich oblíbený Instagram patří pod malé modré efko; a jelikož dobré i zlé chodí v trojicích, přišel levý hák jménem Facebook papers.
Frances Haugen, bývalá produktová manažerka Facebooku, nyní svědčící whistleblowerka a aktivistka za dohled nad sociálními médii, okopírovala a vynesla desítky tisíc stran interních dokumentů společnosti, aby je pak od září letošního roku začala ve spolupráci s novináři vypouštět na veřejnost.
Z nich vyšlo najevo mimo jiné to, že Facebook záměrně podporuje šíření nenávistného a kontroverzního obsahu, neboť více angažuje běžného uživatele. Nebo že firma na základě interních výzkumů věděla o výrazně negativních dopadech Instagramu na psychiku dospívajících, ačkoli oficiálně tvrdila opak a pokojně chystala spuštění sítě pro uživatele pod 13 let.
To vše nezřídka na základě osobních rozhodnutí svatého Marka, (Zuckerbergův vliv na řízení společnosti je nesrovnatelný s korporacemi podobné velikosti), který na kauzu reagoval slovy, že „je náročné vidět tolik zpráv, které špatně vykládají naši práci a naše motivy.“
Pokud v současnosti převládající interpretace činnosti Facebooku jako komerční akciové společnosti bez jakýchkoli skrupulí, zkráceně tedy „co nejvíce prachů bez ohledu na následky“, není ta správná, začínám se upřímně obávat, jaká bude nakonec ta, se kterou operuje samotný Zuckerberg. V zásadě nemám nic proti tomu, že chce naše peníze. Musí nám ale brát i naše životy?
Jako třešnička na pomyslném dortu přišlo oznámení, že se mateřská společnost Facebook, spravující stejnojmennou sociální síť, přejmenuje na Meta.[1] V této souvislosti představil Zuckerberg svoji utopickou – a pro většinu ostatních obyvatel Země dystopickou – vizi metavesmíru, díky kterému už na rande nebo na setkání s rodinou nebudete muset pracně vstávat z postele. Stačí nasadit VR brýle značky Meta (ano, ty shodou okolností také vyrábíme) a můžete ze svého homeoffice udělat rovnou homelife.
Jen si představte ty nádherné licenční podmínky, které budete muset před vstupem do Meta-ráje odsouhlasit. A ten skvělý pocit, když se do něj připojí vaše děti a nepřidají si vás do přátel, protože tu přece chtějí mít trochu soukromí. Jestli jste si mysleli, že jste ve škole zažili šikanu, počkejte na metavesmír. Jistě se v něm podaří vytvořit podobně bezpečné prostředí s „hlubokým zájmem o otázky bezpečnosti, zdraví a životní spokojenosti“ (sic!) jako na současných sítích značky Meta.
Na jednu stranu jde snad o úhybný manévr podobně jako tomu bylo s oznámením univerzální kryptoměny Libra, která dnes působí jako nějaké staré sci-fi, o kterém jste možná slyšeli, ale nikdy ho nečetli. Ostatně nikdo neví lépe, jak zmást vyhledávací algoritmy lépe než Mark Zuckerberg.
Ale možná je to také příležitost zamyslet se nad významem takového produktu a pokusit se pro jednou probrat možnosti jeho regulace dříve, než vypukne epidemie sebevražd mezi mladými lidmi, kteří nepochopili, že zde platí pravidla Matrixu a ne Fortnitu. Zemřeš tady, zemřeš i tam.
Těžko říct odkud pramení představa, že regulovat sociální sítě a vůbec technologické společnosti je něco, co zavání cenzurou a komunismem. Kdo dnes ještě věří v ideál internetu jako svobodného prostoru, kterému nikdo nevládne a kde si jsou všichni rovni, nejspíš dodnes nestihl odinstalovat Windows 95 a sbírku rodinných fotografií stále drží na tříapůlpalcových disketách. Má to svůj důvod, že web plně ovládly stránky s doménou .com(mercial) a jejich prostřednictvím muži středního věku v kovbojských kloboucích prohánějící se v raketách.
Ano, Facebook je nástroj, platforma a médium, a je do jisté míry na nás, jakým způsobem ho využíváme nebo nevyužíváme. Na druhou stranu nezpochybnitelně ovlivňuje to, jaké informace se k podstatné části lidstva dostávají a jakým způsobem spolu tito lidé interagují. A pokud někdo tvrdí, že je to jako obviňovat Gutenberga ze zastřelení Johna Lennona, tak se mi zdá, že vzhledem ke způsobu fungování Facebooku by byl vhodnější příměr nakladatele, který pošle brigádníky prodávat výtisky Breivikovy knihy na setkání radikálně pravicového spolku přátel palných zbraní.
Při příležitosti narození jejich dcery v roce 2015 se Mark Zuckerberg se svojí ženou zavázali k tomu, že v průběhu života odevzdají 99 % akcií Facebooku na dobročinné účely. To je bezesporu chvályhodný počin, zvlášť v souvislosti se stále pravděpodobnějším scénářem, že po použití služeb společnosti Meta bude většina světa nějaký druh pomoci potřebovat. Nabízí se však otázka, zda by nebylo lepší zapojit 1 % zdrojů firmy s tržní kapitalizací mířící k jednomou bilionu dolarů na to, aby redukovala extrémně negativní vlivy, které do společnosti vnáší.
Samozřejmě, existují horší věci než Facebook. Ale heroin nemá po celé planetě tři miliardy aktivních uživatelů měsíčně. Proto děkujeme, že lajkujete tento článek, aby si ho všichni ti, kdo za dlouhých večerů scrollují po facebookovém feedu, mohli přečíst a přestat honit modrého draka. Ještě lepší bude použít naštvaného smajlíka a přidat pár agresivních a vulgárních komentářů. Ty přece reklamy prodávají nejlépe.
[1] To sebou nese i poměrně absurdní souvislosti, kdy Facebook bez upozornění zrušil stránky české neziskové organizace Meta, která se věnuje integraci cizinců. Facebook cares deeply… viz výše. (https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/facebook-nove-jmeno-meta-neziskova-organizace-deti-pedagogove-zrusena-stranka_2111021524_vis)
1 komentář u „Je Facebook kořenem všeho zla?“
[…] problémech na straně konzumenta (např. pedofilie v dokumentu V síti) a zprostředkovatele (amorální praktiky internetových gigantů maximalizujících zisky), tak román útočí na vrchol celého trojúhelníku, jímž jsou tvůrce a producent celého […]